NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Haberler

TÜRKMENİSTAN TAHKİM DAVASINI KAZANDI
2016-03-15

TÜRKMENİSTAN ULUSLARARASI TAHKIM DAVASINI KAZANDI 
 8 Mart 2016 tarihinde Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Uluslararası Merkezi’nde (ICSID) Türkmenistan aleyhine İçkale İnşaat Limited Şirketi tarafından açılan iş üzerinde Tahkim Mahkemesinde şirketin tüm taleplerine ret kararı alındı.
İşbu dava Türkmenistan aleyhine Türk inşaat yatırımcıları tarafından başlatılan ICSID veya Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu'nda (UNCITRAL) tahkime getirilen birkaç davanın biridir, ancak bugüne kadar işin aslı üzerine nihai karar verilmiş ilk davadır.
Şirket, 2010 yılında Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması çerçevesinde 13 farklı sözleşme üzerinde Türkmenistan’da tesislerin inşaatı ile ilişkili yatırımlarına zarar vermiş hareketlerden şikâyette bulunarak ICSID'de Tahkimi başlatmıştır. Şikâyet: ek ücret ödenmezden işlerin kapsamının genişletilmesi; sözleşmeler altında ödemelerin geciktirilmesi; ‘haksız’ cezaların uygulanması; haber verilmezden ve katılım olmadan yargı süreçlerinin başlatılması yönündeki iddiaları içerdi. Şirket tarafından dolaylı zararlar, itibar, iyi niyet, kredi değerliliği ve iş fırsatları kaybı ilişkilendirilerek 570.000.000 ABD doları tutarındaki tazminat talep edildi.
Her üç Hakem oy birliğiyle Anlaşma'nın içermediği adil ve hakkaniyete uygun muamele veya tam koruma ve güvenlik gibi diğer hukuki koruma yükümlülüklerini Davacının talep edemeyeceğini kabul etti.
Daha öncede Türkmenistan aleyhine açılmış olan davalardan:
ICSID’de açılan dava üzerine verilen kararla yargı iddiası ve davacı Kılıç İnşaat Ticaret İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin tüm iddiaları reddedilmişti. UNSITRAL'in Tahkim Kurallarına uygun olarak Tahkim Mahkemesi birlikte davacı olan 11 Türk şirketlerinin (Erhas ve diğerleri) davası üzerinde yargıyı reddeden karar verilmişti. Türk işadamı Faruk BOZBEY tarafından UNCITRAL’da başlatılan başka bir dava üzerine de Tahkim mahkemesince yargı iddiası reddedildi.Tüm Haberler
Ziyaretçi Sayısı: 81518
Tasarım AÖN